Kto má právo prisťahovať sa na Slovensko?

Autor: Miroslav Kocúr | 14.2.2017 o 16:26 | (upravené 14.2.2017 o 17:02) Karma článku: 2,76 | Prečítané:  766x

Táto téma rezonuje v rozličných diskusiách a každý druhý diskutér sa akémukoľvek prisťahovalectvu bráni formou "nikto nemá právo prisťahovať sa k tebe domov".

Mal som možnosť porozprávať sa s nemenovaným politikom ktorý má veľké obavy z pristahovalectva. Z rozhovoru vyplynulo že tieto obavy sú hlavne kultúrneho charakteru a nemajú rasový podtón.

Položil mi otázku "Kto rozhoduje o tom kto sa na Slovensko prisťahuje a kto nie?"

Pretože je lepší rečník ako ja, tak argumentoval že občania a prieskumy ukazujú že väčšina je proti. V rýchlosti som nevedel ako na jeho argumentáciu reagovať. Ale musím uznať niekoľko bodov.


1. Utečenci a migranti, ochrana hraníc

Medzi skutočných utečencov sa naozaj zamiešali ľudia ktorí nepochádzajú z vojnou zmietaných krajín. Líbya ani Afganistan však niesú stabilné a Turecko nieje bezpečné napríklad pre Sýrskych kurdov.

Získať pas  alebo víza vo vojnou zmietaných krajinách je výzva ktorú by som nikomu neprial. V meste kde sa bojuje a nefungujú štátne inštitúcie je to problém, a prekročiť línie medzi povstaleckým a vládnym územím je riziko ohrozenia života.

Faktom ale je aj to že človek ktorý získa status vojnového utečenca má nasledne právo žiadať o povolenie pobytu a nemusí to nutne znamenať, že v krajine kde momentálne žije ako azylant.

Po prekročení hraníc vás mieste úrady registrujú a vydajú vam dočasné doklady a vás čaká proces na konci ktorého dostanete status - či už vojnového utečenca alebo žiadateľa o trvalý pobyt - alebo v prípade závažných dôvodov vašu žiadosť zamietnu. V oboch prípadoch zatiaľ nemáte zaručený voľný pohyb po krajine (prípadne Schengenskom priestore). Mnoho krajín na trase do Nemecka však toto nesplnilo a umožnilo voľný prechod utečencov.

 

2. Imigračná politika a utečenecká politika

EÚ nemá v stručnosti žiadnu spoločnú imigračnú politiku a je to jedna z vecí ktoré si členské štáty riadia samy v rámci ich suverenity. 

"Kvóty na utečencov" ako sa o nich zvykne hovoriť nehovoria nič o tom že by Slovensko malo vydať povolenia na trvalý pobyt, hovoria len o tom že by sa Európa mala spoločne a solidárne pomáhať vojnovým utečencom. Zvolená forma (relokácia do iných členských štátov) nieje zrovna najšťastnejšia.

Treba však poznamenať, že rôzne štáty majú rôzne možnosti ako vojnovým utečencom pomáhať a keďže Slovensko nepatrí ani medzi cieľové ani tranzitné krajiny tak naše možnosti sú obmedzené - hlavne ak sa jedná o kapacity na ubytovanie utečencov. Išlo teda aj o to pomôcť Taliansku a Grécku zvládnuť ťažkú situáciu.

Problém je však v tom, že Slovenská republika zlyhala na oboch úrovniach - či už tej pomôcť vojnovým utečencom, alebo pomôcť členským štátom EÚ ktoré utečenecká kríza zasiahla naplno. Nielenže sme odmietli pomoc "zlým moslimom", reálne sme odmietli pomoc talianskym a gréckym kresťanom s ktorými zdieľame Európsku úniu.

 

Kto teda rozhoduje o tom kto sa môže prisťahovať na Slovensko?

Tvrdiť že v rámci demokracie predsa občania, je pekná predstava, ale dovolím si oponovať - nemyslím že toto tvrdenie je pravdivé.

Moc štátu stojí na pilieroch Legislatívy - to jest Zákonodarnej moci, Exekutívy - výkonnej moci, a Súdnej moci.

Ak by som na územie Slovenska priviezol občana Sýrie, bez vedomia úradov, čelil by som stíhaniu za rôzne trestné činy - špeciálne prevádzačstvo. Úrad ktorý na toto dohliada je Cudzinecká Polícia a tá spadajá pod ministerstvá a tie pod vládu. Ako taká je cudzinecká polícia v tomto prípade prepojená s výkonnou - exekutívnou mocou. Malo by zmysel odvolávať sa na to, že máme demokraciu?

Je to úradná a exekutívna moc štátu ktorá rozhoduje o tom komu udelí povolenie na pobyt a komu nie. Úradníci musia byť znalí našich zákonov ako aj iných medzinárodných dohôd - do detailov zachádzať nechcem, pretože ich úprimne nepoznám.

Veľmi v stručnosti:
Nieje pravdou, že občania štátu rozhodujú o tom komu je udelené právo na trvalý pobyt na Slovensku. Naše zákony ani Ústava neumožňujú občanom vstupovať do právomocí úradov, ale ani úradom diskriminovať z náboženských dôvodov.


Nikto po vás nebude chcieť aby ste si nasťahovali utečenca do domu a ak s obľubou tvrdíte že "Slovensko je ako váš domov" tak by ste sa mali prestať chovať majetnícky k svojej vlastnej krajine.

 

Takže nalejme si čístého vína. Tak ako na Slovensku reálne nemá občianska spoločnosť "vítačov a slniečkárov" žiadny vplyv na výkon úradnej moci imigračných úradov a cudzineckej polície, tak na to nemá výrazný vplyv ani prípadná verejná mienka ktorá by bola proti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štefunko: Nešiel by som do toho, keby som mal byť bezvýznamný hráč

Predseda novej strany Progresívne Slovensko si trúfa vo voľbách na 15 percent. Kandidátov chce nasadiť už do tohtoročných komunáliek.

KOMENTÁRE

Štefunkov test politických zákonitostí

Vyzerá to, ako keby cielene trolovali voličov nezaujímavými témami.


Už ste čítali?