Posledný križiak a posledný samuraj

Autor: Miroslav Kocúr | 21.11.2016 o 17:18 | Karma článku: 4,15 | Prečítané:  799x

Politická nostalgia siahajúca pred rok 1989 je celkom populárna, ale sú aj takí s nostalgiou z pred roku 1918.

Pred pár rokmi som mal  možnosť stretnúť sa s človekom ktorého fascinovala história, naozaj mal solídne znalosti o historických faktoch, avšak akonáhle hovoril o spoločnosti tej doby tak jeho slová pôsobili nostalgicky a idealisticky. Neskôr keď sme sa ďalej zhovárali priznal, že by bol rád ak by sa vrátili staré časy čím priamo myslel monarchiu. Pri otázke kto by bol kráľ Slovenska som sa odpovede nedočkal.

Od tohoto známeho som prvý krát počul frázu "Demokracia je úpadkový systém." Píšem frázu, pretože dodnes mi nikto jasne nevysvetlil v čom spočíva ten úpadok, pretože ako obhajobu tohoto tvrdenia som nepočul o vadách demokracie, ale o vysnených ideáloch života v monarchii. Dotyčného známeho som považoval za idealistu a rojka.
 

K tomuto stretnutiu z pred desiatich rokov ma vrátil pán Milan Krajniak, keď sa v Denníku "N" vyrozprával:
https://dennikn.sk/611025/simecka-ma-pravdu-v-europe-prebieha-suboj-civilizacii/?ref=mwat

Ak by som to mal k niečomu prirovnať... pokiaľ ste videli film Posledný Samuraj a dohľadali ste si historické fakty tak:

1. Američania v rokoch po ich občianskej vojne Japonsku nikdy neponúkli vojenských konzultantov.
2. Žiadny americký kapitán nikdy nebol zajatý nikým z feudálnych vládcov Japonska.
3. Povstanie nebolo o udržaní tradičného Japonska, ale o udržaní feudálnej moci.

Mnoho historikov sa zhodlo, že tento film nech je akokoľvek zaujímavý, je to len filmová fikcia ktorá idealizuje a prekrúca fakt ako chceli vojenskou silou feudálovia povstať proti reformám.


V nejakej podobnej filmovej fikcii žije aj pán Krajniak.

Po dôkladnom preštudovaní jeho článku je zrejmé, ako je pánovi Krajniakovi ľúto za starou Európou... teda ešte tou kedy Francúzku vládli Bourbonovci. To bolo už na môj vkus poriadne dávno a zameriavať sa len na dopady, ktoré Veľkú Francúzku revolúciu nasledovali je len polovica toho čo sa udialo.

Absolutistická monarchia, vysoké dane a vojny pripravili Ľudovíta XVI o jeho moc, alebo v skutočnosti to boli pokryteckí revolucionári? Pre úplnosť je pravda, že revolúcia začala požierať vlastné deti a to čo nasledovalo bola vláda Jakobínov. Tak krvavo ako vládli tak aj skončili.

Čo v článku nasleduje je kritika voči konzumu a mi príde povedomá. S kritikou konzumu som sa v minulosti stretol a do istej miery takej kritike rozumiem. Ale tvrdenie, že ľudia ktorí podporujú liberálnu demokraciu boli kúpení konzumom? Toto tvrdenie by bolo dobré niečim doložiť. Ľudia ktorí sa aktívne zapojili do Nežnej Revolúcie mali čo stratiť aj v tom minulom režime a tvrdenie o kúpení konzumom vyznieva asi tak vtipne ako konšpiračné teórie o tom, že Nežnú revolúciu zosnovali agenti západu, alebo "Nová vlna" v KSČ.

Po pár odstavcoch prázdnych fráz sa ale pozastavím nad tým "My", a nad tým že "V našej predstave sú slováci rodina". Ak sme "My" bavíme sa o forme unitárstva skrze národnú identitu?

======

Aby som si sám odpovedal... Slovákom sa cítim byť aj bez toho aby som bol súčasťou "tej vašej" rodiny. Nepotrebujem na to stranu s nejakou predstavou národnej identity a rozhodne nemám pocit že by som stratil to čo je súčasťou mojej identity. Nemáte právo privlastňovať si ma cez pojmy ako "naše národné spoločenstvo".

Takže, aby som sa vyhol politickej korektnosti, ktorá je nútená tými zlými liberálmi...

1. Nechajte si tieto žvásty pán Krajniak, povedzte mi konkrétne ako chcete riadiť štát?
2. Ako do vašej konzervativnej predstavy zapadá osobný život predsedu vašej strany?

Diskusia pod blogom je vám k dispozícii, váš nick poznám, ale upozorňujem že zatiaľ ste ma nenadchli.

Mám z vášho článku jediný pocit. Lovíte v mútnych vodách ľudí ktorí sa cítia v tomto svete stratení a osamelí a pokúšate sa im predať myšlienku s ktorou by sa mohli stotožniť a cítiť sa súčasťou niečoho väčšieho. Nieje to tak ďaleko od predaja hrncov v chátrajúcom kulturáku...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?