Politici netušia kde je sever

Autor: Miroslav Kocúr | 19.8.2016 o 16:57 | (upravené 19.8.2016 o 17:56) Karma článku: 4,66 | Prečítané:  1172x

Napriek tomu poznajú správny smer... k funkcii. Jedno akej. Pár mojich známych vie že si rád pokecám o politike. Málokedy som mal problém zaujať názor, ale nikdy som ho ucelene neprezentoval...

V "Rocku Volieb" 1998 padol "otec národa" a pod vlajkou kresťanskej demokracie naša krajina vykročila na západ. Behom krátkej doby boli doriešené podmienky našej účasti niejen v EÚ ale aj v NATO. A potom ostalo prázdno...

Strany pod vlajkou kresťanskej demokracie sa začali lámať, drobiť a neskôr rozpadávať na drobné zrniečka prachu a odvial ich vietor do minulosti. A čím ďalej tým viac začínam mať pocit že hlavne sami politici ktorí sa k tejto vlajke hlásili nechápu prečo sa tak deje... Samozrejme najjednoduchšie vysvetlenie bolo po ruke - osobné ambície odpadlíkov. S týmto vysvetlením sa dá súhlasiť ale pri pohľade zblízka som si všimol istý zásadný problém.

 

Čo je to vlastne kresťanská demokracia? Je to pojem natoľko široký, že si ho môže každý vykladať ako chce. Stačí dať dôraz na správne slovo, alebo správnu slabiku. Akú líniu vlastne ale razí? Kresťanský s dôrazom na našu integráciu v Európe kvôli kresťanskej tradícii? Konzervatívne hodnoty kresťanskej tradície? Alebo naopak pridanie sa k vyspelému a liberálnemu západu a  tak sa stať súčasťou Európy? Možno spoločné ciele, ale protichodné dôvody...


Za čias vlády Mikuláša Dzurindu sa okrem iného schvaľovali takzvané investičné stimuly. V praxi to znamená že zahraničná spoločnosť si u nás zriadila pobočku, dala prácu ľuďom, ale na isté obdobie bola oslobodená od daní. Pri cene práce ktorá u nás bola vtedy a je aj dnes (čítajte minimálna mzda) mohli tieto spoločnosti zaplatiť dobrých odborníkov na naše pomery, a pritom platiť len zlomok mzdy niekoho kto býva vo Viedni.

Pre takúto politiku sa ale používa termín zvaný neo-liberalizmus. V USA sa s podobným termínom často operuje. Niektoré štáty a ich guvernéri prišli s tézou, aby sa veľkým spoločnostiam odpustili dane, a oni budú vedieť čo s peniazmi. Nenápadne sa snažili naznačiť aby miliardári ktorým bolo "odpustené" zainvestovali zo svojho... napríklad do verejného školstva alebo infraštruktúry. Prax ukázala že to nefungovalo a štáty, ktoré podobné opatrenia zaviedli skončili v hlbokých deficitoch, ale v našich podmienkach je určitým šťastím že mnoho z nášho sociálneho systému sa čerpá z hrubej mzdy, nie priamo z daní. Následne guvernér nebol zvolený znova a ľuďom ostal len ten pocit že niekto si prilepšil tým odpustkom na dani.

Ale späť k téme...

Ako takéto kroky spadajú pod hlavičku "kresťanská demokracia". Skoro nijak. Časom sa ukázalo že mnoho ľudí si pod pojmom kresťanský predstavuje "konzervatívny" a u slova demokracia "liberálny". Vzniká z toho naozaj nádherný mačkopes (ehrm).

 

Vývoj konzervatívnej vetvy

Oveľa zaujímavejšie je ale sledovať ako sa to vyvinulo neskôr. Tá časť politického spektra ktorá sa hlási k hodnotám, hodnotovo začala hnednúť. Niektorí dokonca začali vidieť naše korene nie v Európe ale v slovanstve a začali sa nostalgicky obzerať za červenou hviezdou na východe. Kam zmizol ten Čarnogurský ktorý keď si vybavoval víza do USA v 1993 a skoro až hrdo povedal že bol trestaný? (Zo spomienok Paula Hackera v knihe Slovensko).

Zákony u nás trestajú obmedzovanie práv iných na základe príslušnosti k nejakej skupine, preto začalo byť v konzervatívnych kruhoch populárne "nerozširovať práva" prípadne viktimizácia formou "nový zákon obmedzí naše existujúce práva". Má to ale potenciál zlepšiť život občanov?

Ako konkrétne príklady by som uviedol aktivity organizácie "Aliancia za rodinu" a niektoré aktivity strany KDH. Ani jedno zo združení asi nemusím predstavovať. V otázke práv LGBT komunity mám osobne značne neutrálny názor avšak neviem kam má smerovať strašenie formou "Rodina je ohrozená", prípadne "Kultúra smrti" a to vynechávam konšpiračné teórie o tom že homosexualita je spiknutie prichádzajúce z EÚ a má za účel všetkým nám zmeniť orientáciu aby sme vyhynuli.

Aktivity KDH v uplynulých rokoch ktoré ma doslova vytrhli zo stoličky boli naozaj bizardné. Snaha zrušiť metalový koncert pretože "obmedzuje slobodu kresťanského vyznania". Pri obligátnej otázke "ako" som nedostal lepšej odpovede ako "máme právo nebyť urážaný".

Bohužial nemáte. Ani ja nie. Posledne niekomu stačilo označiť ma za prívrženca "kultúry smrti" len to že mám viac ako 23 rokov a stále som bezdetný.

 

Ničmenej... nemám pocit že by tieto dve skupiny konzervatívcov mali predstavu kde je sever. Iste mohli by začať politku ktorá by sa zamerala na podporu rodín (príspevky od štátu k svadbám, k narodeniu dieťaťa), na udržiavanie kultúrneho a kresťanského dedičstva ale miesto toho sa zmohli na vytváranie falošných problémov a zástupných tém ktoré reálne naozaj nikoho netrápia ale hlavne nikomu nepomôžu.

Ale tu podotknem jednu vec. Po pár nedávnych zmenách ústavy o "zväzku muža a ženy" sa mi pár ľudí posťažovalo že "kým sa nezosobášia, štátne úrady ich neberú ako dvojicu". Dedenie, nazeranie do zdravotnej karty, návštevy v nemocniciach... Alebo ako sa stalo v prípade jednej rodiny ktorej vyhorel byt - štát rozoznával len matku z deťmi a muža a aj keď im navrhol náhradné bývanie v sociálnej núdzi tak nie ako rodine. Len oddelene. A úradníčka si dala záležať, aby bolo naprosto jasné že "oni odmietli pomoc".

Musím im pogratulovať. Nedávna zmena ústavy touto formou spravila z problému LGBT problém aj pre heterosexuálne páry, ktoré niesú úradne oddané a náš štát stále nepozná alternatívu.

 

 

Vývoj liberálnej vetvy

Z mojej súkromnej perspektívy, kde sa vzal tu sa vzal Superman Sulík. Priznám sa, že som ho zaregistroval až dlho potom čo bol prvý raz zvolený. Vravel že je liberál a že zlegalizuje kde čo, zastane sa LGBT a samozrejme sa postavil za posilnenie nášho postavenia v rámci EÚ, a odmieta rôzne politiky EÚ. Euroval alebo kvóty na utečencov.

Jeho politika dáva z ideologického hľadiska zmysel, je to liberál ale zahraničných sa hlási k témam s ktorými si rozumie nielen s konzervatívcami, ale aj s fašistami.

Ono totiž otvorené hranice s členskými štátmi EÚ sú tiež liberálnym výdobytkom "kresťanskej demokracie", samozrejme kvótam na utečencov sa treba brániť lebo to prichádza ako "nariadenie zhora". Že máme v EÚ našich vlastných zástupcov je asi irelevantné, že utečenci nechcú ísť na Slovensko a celý "islamský nájazd na Slovensko" je len fantasmagória v je irelevantné asi tiež.

(Pozn. proti kvótam na utečencov som tiež, avšak z dôvodu že ak sa stanem azylantom alebo občanom EÚ, prečo by som nemal právo sa preťahovať kam chcem, ale asi som liberálnejší než Sulík).

Úprimne sa pýtam sám seba kde sú tie vlny sýrskych utečencov čo smerujú na Slovensko? Odhadujem že v Nemecku, Taliansku, Grécku a Maďarsku. So všetkou úctou znova neviem ako táto "najdôležitejšia téma na Zemeguli a celom Vesmíre" ovplyvní fungovanie našej krajiny.

Každopádne do EÚ sme vstúpili práve z dôvodov otvoreného trhu a istej ekonomickej solidarity s inými členskými štátmi. Jeho postoj k eurovalu je pochopiteľný pretože ako liberál je za individuálnu zodpovednosť, napriek kontrastu s politikou otvoreného trhu. Ale ako správny kapitalista razí že "chorý podnik treba zavrieť".

 

"Správny SMER"

Tam kde bolo prázdno sa s červenou kravatou objavil predseda. Sľubil všetko čo ľudia chceli počuť a podnikol kroky ktoré si mohol odfajknúť na nástenke. Pre tých čo stále hádajú, tak nie nehovorím o Precedovi húpacom koňovi z Vrbového.

Pri čítaní ich predvolebného vyhlásenia nájdete pár bodov... ktoré sú rozvedené na ďalších pár bodov pre prípad otázky "Ako?"... a keď si otázku "Ako?" položíte druhý krát tak odpovede až potom začnú byť zaujímavé. Špeciálne ak tu máme protesty učiteľov a zdravotných sestier.

Hlavne ak sa pozriete na piaty bod "Posilňovanie právneho štátu" tak pri tom celom okolo Kaliňáka a prokurátora Špirku neviete či sa smiať alebo plakať. V právnom štáte by totiž človek podozrivý z korupcie z funkcie odstúpil len preto, aby tieň podozrenia na jeho osobe nevrhal tieň aj na funkciu ktorú v rámci štátu zastáva.

Čo sa týka bezpečnosti, samozrejme nieje problém ak sa zbrane z našich obchodov dostajú do parížskeho Bataclanu, ale hlavne treba zabrániť aby sa tie zbrane vrátili sem. Ešte by nás ňou mohli tí militanti postrielať. V každom prípade je lepšie ak nás niekto zastrelí zbraňou ktorú sme im predtým predali.


Môj osobný názor na tento program? Prázdne sľuby na ktorých zavedenie mala táto strana 10 rokov, z čoho 4 vládla úplne sama.

 

A tak sa dostávame k "Vodcovi"

Liknavosť a dlhá cesta od sľubov k praxi uplynulých vlád vždy nahráva tým čo začnú sľubovať radikálne riešenia. Konzervatívcom to vyhovuje, veď im predsa vždy išlo o tradície (podľa programu dnes už neexistujúcej strany Slovenská Pospolitosť o stavovský systém). Existuje snáď lepšia karikatúra stavu našej politiky? Asi nie, avšak táto karikatúra je až príliž živá na môj vkus.


 

Prešiel som si posledných 15 rokov svojho života a hľadal som kde ma nejak ovplyvnila politika.

1. Najlepšie zamestnanie som získal u zahraničného investora.
Ako jediný sa nepokúšal okradnúť štát na každom možnom kroku.

2. V dôsledku istého nariadenia Ministerstva  Sociálnych vecí mi v roku 2009 nebol priznaný status uchádzača zamestnania na Úrade práce. Dôvod bol ten že som bol spoločníkom rodinnej firmy (ale nie zamestnancom a negenerovala žiaden príjem). Nariadenie medzičasom zrušili, avšak poistné som si musel platiť zo svojho.

3. Môj hudobný vkus sa stal objektom kritiky zo strany poslancov NRSR za KDH.
Účelovo som bol označený za sociálne a kultúrne pokleslú osobu so sklonmi k alkoholizmu, užívaniu drog, okultizmu a satanizmu. Pozn. Som abstinent, ateista. Garantujem vám že získali môj hlasi.

4. Raz za čas cestujem do Čiech len na občiansky a nepotrebujem pas.

5. Ak si objednám niečo cez obchod v Čechách, nestrávim deň na colnici
(ako sa mi stalo kedysi dávno pri kúpe nad 500 korún).

6. Platím Eurom.
A som radšej než aby sme platili nejakou Sulíkovou drachmou. Gréci si vyrobili krízu, ale v EÚ sme aj preto aby sme podobným krízam čelili spoločne a ich dopady zmiernili. Ale takúto krízu si môžeme časom vyrobiť sami. Len sa pozrite čo sa stalo britskej libre po brexite.

7. Stále robím poštára medzi rôznymi štátnymi úradmi.
Všade kde prídem a potrebujem niečo riešiť mám pripravený šanón s dokumentmi (pričom výpis z obchodného registra nieje starší ako 3 mesiace). Vitajte v 21. storočí.

8. Rozhodol som sa nevstúpiť do II. piliera
Dôvod je ten, že štát mi najprv povie aby som si povinne zaplatil poistenie, potom mi dá možnosť časť niekam investovať a o pár rokov začne špekulovať čo s peniazmi (ktoré mu nepatria) spraviť. V dobe keď som druhý pilier odmietol tak sa ľudia čudovali, ale dnes sa už asi nečuduje nikto. Zákaz zisku investičnej spoločnosti je naozaj skvelá vec ako zariadiť nulové až záporné úroky investície a súd v Štrasburgu.

 

Je pre mňa až zarážajúce, že som sa nejakým zázrakom nestretol s priamou korupciou. Nikto odomňa nechcel úplatok. Ani dobrovoľne povinný príspevok.

 

Ak to zhrniem, politika mi do dnešného dňa život hlavne strpčuje.

Bol som svedkom niekoľkých konfliktov ktoré viedli k pár predčasným voľbám (v jednom prípade konflikt kvôli Vatikánskej zmluve, v druhom prípade pád Radičovej vlády), bol som svedkom ako sa dá nezvládnuť elektronizácia úradov štátnej správy a svedkom toho ako si nejeden politik "pustil hubu na špacír" na účet občanov (novinárov, menšín, politických oponentov).

Politici riešia hlúposti ako "vytvoriť skupinu poslancov ktorí pochádzajú s východného Slovenska", donekonečna sa hádajú a robia obštrukcie. Vymýšľajú zástupné témy a neriešia skutočné problémy v školstve, zdravotníctve, infraštruktúre a spoločnosti ako takej.

Miesto toho sú vždy ochotní nájsť obetného baránka ktorý za všetko môže. Sestry a učitelia protestujú? To je spolitizovaný protest. LGBT chcú viac práv? To je ich chyba, majú byť normálny. Elektronizácia úradov stála milióny a výsledok je nepoužitelný? Ale to je váš problém že neviete pracovať s výpočtovou technikou. Kaliňák platí milióny v igelitkách? POZOR UTEČENCI !!!


Už mi niekto aj položil otázku prečo teda nejdem robiť politiku sám. No... Tak si prečítajte ten blog znova... Bolo by vôbec s kým? Vedia politici čo chcú občania, keď poniektorí politici sami nevedia čo chcú?

Konzervatívci hovoria o hodnotách, ale miesto toho aby našli nové spôsoby ako ich legitímne podporiť, tak hľadajú spôsoby ako strpčiť život tým čo nezodpovedajú ich morálnemu vzoru. Zabúdajú pritom že aj oni sú len ľudia so svojimi chybami.

Socialisti hovoria o ochrane, sebestačnosti, investíciách do zdravotníctva, školstva a právnom štáte. Verí im to ešte niekto?

Liberáli sú za dekriminalizáciu niektorých látok, za ekonomický program ktorý je ale pre bežného občana nezrozumiteľný a ich zahraničná politika je stručne povedané des..

Kresťanskí demokrati v zbytkoch SDKU a Siete by sa mali konečne rozhodnúť či chcú byť konzervatívcami alebo liberálmi.

A niektoré strany zložené výhradne z ľudí čo radi kričia by mohli dať nejakú hrubú predstavu čo budú robiť bez Fica. Je totiž naprosto zrejmé že ak on odíde s politiky a SMER nebude vo vláde, tak prídu o kompletne celú agendu.


Spýtajte sa ľudí čo ich trápi. Narazíte na otázky byrokracie, elektronizácie, ktoré sú na dennom poriadku. Narazíte na problémy infraštruktúry, verejných služieb a celkového stavu verejných priestranstiev, ochranu a vymožiteľnosť práva (za všetky spomeniem obchodného, trestného alebo práv menšín).

Zo všetkých strán ktoré kandidovali v posledných voľbách si na tieto otázky vytvorili riešenia ktoré zodpovedajú ideovému smerovaniu len dve strany. Všetky ostatné si skoro ako cez kopírák vytvorili podobné a značne vágne riešenia. Pýtajte sa nielen čo chcú, ale aj ako to chcú dosiahnuť. Skrze to si strany môžu budovať svoju ideovú identitu a voliči taktiež.

Potom snáď prestaneme smerovať, ale aj sa niekam pohneme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štefunko: Nešiel by som do toho, keby som mal byť bezvýznamný hráč

Predseda novej strany Progresívne Slovensko si trúfa vo voľbách na 15 percent. Kandidátov chce nasadiť už do tohtoročných komunáliek.

KOMENTÁRE

Štefunkov test politických zákonitostí

Vyzerá to, ako keby cielene trolovali voličov nezaujímavými témami.


Už ste čítali?