reklama

Metalový Blog - Prvoaprílová kvóta

Viac slovenskej tvorby do rádií? Možno, no v prvom rade niečo čo sa míňa účinkom. A že by nebolo čo hrať? Skôr by bolo dobré trochu sa zorientovať...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Boli časy kedy meno Tublatanky mnoho ľudí spájalo s novembrom 89, napríklad aj preto že skupina poskytla svoju aparatúru na demonštrácie. Dnes sa nad tým niektorí len mávnu rukou, pretože nerozumejú že vtedy nebolo vôbec isté či za takúto vec neskončia na zozname nežiadúcich. Toto odrážala aj ich vtedajšia tvorba ako skladby Pravda víťazí alebo Démon pomsty.

S obrovskou nechuťou som sledoval ako sa spevák - Maťo Ďurinda - spojil s červenými kravatami a zasadil sa za systém za ktorý by sa nehanbil žiaden kovaný komunista.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Iste, patrím k ľuďom s trochu vyhraneným hudobným vkusom, ale hudbu ktorá sa bežne hrá v slovenských rádiách za hudbu nepovažujem z žiadneho možného hľadiska a za najväčší problém považujem kvalitu - nielen slovenskej tvorby. Rôzny hudobníci prezentujú svoju tvorbu rôznymi spôsobmi, rádiá, predané nosiče alebo živé koncerty... na čom z toho podľa vás záleží najviac?


Ak natrafíte na hudobníka ktorý vám povie že chce hlavne robiť dobrú hudbu a že chce zabávať ľudí, a na ostatnom až tak nezáleží, tak ste našli človeka čo robí hudbu zo správneho dôvodu.


V podmienkach našej krajiny to môže znamenať nekonečný a pravdepodobne neúspešný zápas o priestor, o možnosť hrať na festivaloch ale máte slušnú šancu v rámci undergroundu predať isté množstvo nosičov. Samozrejme rádiá hrajú hudbu ktorá má zabávať, nie ľudí obťažovať ťažkými spoločenskými témam.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je to už dávno čo som vyhľadával hudobné novinky, alebo aj staré veci prostredníctvom médií. Je takmer isté že skupiny ktorých nosiče kupujem a koncerty navštevujem v bežnom vysielaní nenájdete.

Internet našťastie dáva poslucháčom prístup k vašej tvorbe naprosto nezávisle na rádiách. Pokiaľ sa cez toto všetko dostanete a v rámci svojej práce na poli undergroundovej hudby začnete mať aj aký taký komerčný úspech, je skoro isté že sa stanete tŕňom v oku ochrancom "hodnôt".
 

Je zaujímavé sa o sebe dočítať ako o kriminálnikovi a alkoholiikovi len preto akú hudbu počúvam (prípadne tvorím). Je to smiešne, pretože istá kultúrna izolovanosť mainstreamu a undergroundu znamená že ľudia do tvorby a produkcie hudby musia vrážať svoje vlastné prostriedky Tie nepadajú z neba takže aj taký hudobník musí chodiť do zamestnania ako každý iný človek. Holt žiadny investor nepôjde do neistého projektu, nieto do projektu ktorý ani nemá zámer byť komečne úspešný. Takže predstava extravagatného milionára ktorý sa vo svojej vile vo voľnom čase opíja a oddáva rozkošiam je mimo realitu. Hudobníci pre tento účel chodievajú do krčiem a barov ako každý iný priemerný slovák.
 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dokola počúvam a čítam že u nás nieje skoro žiadna hudobná tvorba čo by stála za reč, a práve preto rádiá hrajú to čo hrajú. Nemyslím že rádiá niečo hľadajú, skôr radi stavia na osvedčené mená bez ohľadu na to že ten nový album za veľa nestojí. Znamená to že budú rádiá kvótami motivované trochu sa poobzerať po niečom čo doteraz nemali v ponuke? Zmení sa ale niečo? Silne pochybujem. Rádiá nemajú o niektoré hudobné žánre absolútne žiadny záujem pretože nezapadajú do škatuľky. Pardon, dramaturgie. A pokiaľ majú hudobníi aspoň trochu hrdosti tak po dvadsiatich rokoch ignorácie s nimi ani nebudú chcieť začať spolupracovať (česť výnimkám Rudi).

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Hudobná tvorba je komoditou a to hlavne pre hudobných producentov (ktorí sami nemajú k hudbe vzťah). Niektoré skupiny sa zaoberajú výhradne tvorbou pre domáci trh čomu prispôsobia to v akom jazyku spievajú, tie čo sa chcú presadiť v Európskom alebo svetovom volia anglický jazyk aj z tohoto dôvodu. Napríklad skupina Galadriel. Možno ste o nich počuli, možno ste niekde videli plagát na ich koncert, ale vlastne neviete kto sú a čo hrajú. Uplynulý rok boli na turné a z trinástich zastávok bolo desať zahraničných. Má pre podobnú skupinu vôbec zmysel zaoberať sa slovenskými rádiami? 

Skupín ktoré by sa stali známejšími v zahraničí než tu u nás je pomenej a pokiaľ áno sú až odstrašujúce prípady kedy podvolenie sa všeobecnému slovenskému vkusu rádií skupinu zničilo.

Zásadnejším problémom než údajne malý pomer skladieb slovenskej tvorby je skôr zámer rádií neponúkať podnetnú hudbu ale hudbu ktorá primárne nikoho neurazi, podľa možnosti ponúkne čo najplytkejšiu formu zábavy. Rádiá to nespasí v ich mizérii, len niektorí vybraní hudobníci budú mať možno v priemere vyššie tantiémy.

Slovenská scéna určite má dosť kvalitnej tvorby (nielen metalovej), ale ak je dôvod i možnosť zameriavať sa na širšiu masu poslucháčov a potenciálnych fanúšikov, tak rádiá na území našej malej republiky niesú cesta. 

Miroslav Kocúr

Miroslav Kocúr

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Metalista. Mám rád thrash, death, industrial, grind... Ale hlavne mám rád tú slobodu ktorú to prináša. Považujem sa za mierumilovného človeka ale veľmi zle znášam nekonečný vesmír ľudskej hlúposti.Budem snažiť hľadať kapely ktoré sa pohybujú v našich undergroundových vodách, o neznámych ale aj slávnych kapelách ktoré ostávajú "za oponou" bežnej slovenskej mediálnej politiky. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu