Metalový Blog - Strach z neznáma?

Autor: Miroslav Kocúr | 28.8.2014 o 14:11 | (upravené 28.8.2014 o 15:33) Karma článku: 4,89 | Prečítané:  501x

O dozvukoch Gothoomu, o zákaze festivalu v Moldave, o spoločnosti a ako sa to týka nás.

Dlho som sa bránil téme istého kňaza, ktorý do médií povedal isté neuvážené slová. Postoj Lukáša Obšitníka, a pár diskutujúcich tu ma však donútil sa nad všetkým zamyslieť a svoj názor znova vyjadriť iným než len blogom o kultúre.

V článku pána Obšitníka "Na obranu Kuffu" je však veľmi zrejmé vyjadrenie, že "mestský intelektuáli používajú iný slovník ako my" a ich vyjadreniam je "nám" (širšej spoločnosti?) ťažko rozumieť. Napriek tomu "vám" nevadilo veľmi "erudovane" sa vyjadrovať k metalu. Veľmi pekne vám ďakujem za to že ste konečne verejne priznali, že metalu (medzi iným) nerozumiete. Nemám vám to za zlé, každý má iný vkus a iný pohľad na svet. Váš článok budem linkovať všade kde sa vyskytne "výklad" metalového textu. Základný argument "metal má iný slovník" rozhodne budem používať.

V tejto téme chcem komentovať hlavne dva postoje ktoré som si všimol:

1. "Pán farár mali hovoriť trochu inak, predsa len mali inú cieľovú skupinu."
2. Obhajcovia Gothoomu sú teraz ticho a nebojujú za slobodu slova.

Za slobodu slova bojovať budem - pánu farárovi ju upierať nebudem. Má právo na to vyjadriť svoj názor a zároveň ja mám právo povedať, že s nejakým delením na primárnych a sekundárnych nikdy súhlasiť nebudem. Trochu som dúfal že ľudia prestanú hovoriť "k cieľovým skupinám" a začnú hovoriť k všetkým - dnes keď už sú tie "internety".

Veľmi jasne to ukázalo kultúrny rozdiel - pokiaľ je v časti spoločnosti v poriadku deliť ľudí na skupiny rôznej "hodnoty" a v inej časti je to naprosto neprijateľné, tak je to len chyba rétoriky?

Dlho som sa pýtal, kde je dedičstvo slovenského nacionalizmu, potom čo všetky požiadavky smerom von boli splnené. Ukazuje sa že ostávajú už len požiadavky dovnútra spoločnosti. Sú ľudia ktorý sa cítia ohrození. Metalom, homosexuálmi, predajom tovaru v nedelu... Ich strach je ale skutočný a strach je zlý radca.

V kontexte toho mi anabáza prípravy Gothoomu a nedávny zákaz festivalu v Moldave nad Bodvou začali dávať trochu nový zmysel. Musím súhlasiť s tým že dôvod "je tam zlá cesta" je zaujímavý, špeciálne ak rok dozadu tento fakt nijako nezabránil zásahu polície. No áno... voľby. Treba podporovať "tú správnu" kultúru. Ak delíte ľudí, musíte deliť aj kultúru.

Pouličný boj ktorý sa zvádzal 15 rokov dozadu o Bratislavu nabral novú úroveň. Držte sa pôjde to z kopca...

Nechodím po svete a nevidím "dobrých" a "zlých". Vidím ľudí... s ich dobrými aj zlými stránkami, s chybami a som rád ak sa z nich poučia a snažia sa ich naprávať, ale hlavne som otvorený tomu akceptovať ich akými sú. Pretože bez toho aby som sa medzi "bandu ožratých grázlov v čiernom ako počúvajú hlučnú hudbu" asi nepridal. Musel som odložiť predsudky ale hlavne strach. Dúfam že tento uhol pohľadu budem časom zdieľať s viac ľuďmi a že sa navzájom budeme rešpektovať.

Aj o tom je metal - o hudbe ktorá spojí na pohľad nesúrodé skupiny ľudí a veľmi často im ukáže, koľko toho majú spoločného. Len sa treba prestať báť.

PS:
Našiel som obrázok toho najstrašnejšieho fanúšika black-metalovej skupiny Behemoth pred akými ma varovali pán farár...

 

Faktom je že nijaké ohrozenie spoločnosti nieje. Ale ako ich o tom presvedčíme? :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?