Metalový Blog - Druhá a tretia vlna metalu u nás

Autor: Miroslav Kocúr | 26.8.2014 o 10:55 | (upravené 26.8.2014 o 15:47) Karma článku: 3,05 | Prečítané:  584x

Ak poviem mená ako Tublatanka, Metalinda alebo Gladiátor, tak mnoho z vás určite vie o kom je reč. Ak poviem Galadriel, Majster Kat, Lunatic gods väčšina určite pozdvihne obočie, ale možno ste o nich počuli. Mno a ak poviem Anstratus, Radiation alebo Ezkator tak to už naozaj nemáte tušenia o čom je reč.

Približne okolo roku 1997 zo slovenských médií začali miznúť posledné náznaky tvrdšej hudby a netýkalo sa to len metalu, ale úplne všetkých ostatných žánrov. Metalové kapely z prvej vlny stratili dych čo sa najzhubnejšie prejavilo práve na Gladiátore. Potom čo objav MTV prešiel z kvalitného metalu na grunge... a ďalej je to škoda reči. Tento trend nakoniec spečatil aj koniec Rádia Ragtime, ktoré snáď ako jediné malo toľko odvahy púšťať do éteru niečo tvrdšie.

V tejto dobe to už vyzeralo že metal ako hudobný žáner to má snáď aj za sebou. Najznámejší predstavitelia žánru vyzerali že si užívajú zarobené milióny a albumy vydávajú len tak z rozmaru. A to sa podpisovalo na ich kvalite. V takýchto neblahých podmienkach si povedalo viac ľudí že to treba zmeniť. Pôvodne punkový a O! underground sa postupne obohatil o klasické metalové žánre.

(Ak ste z Bratislavy, tak "Garáže" stále fungujú a väčšie akcie sa najčastejšie odohrávajú v "Karpatskom trojuholníku". Ale k tomu pribudla aj jedna diera v slovenskej kultúre v starej továrenskej zóne. Viete kde?)

V Bratislave sa práve formovali thrash-metalový Majster Kat, progresívny Castaway, v Hlohovci death metalový Craniotomy i keď bratislavská skupina Galadriel sa chystala už na svoj štvrtý album, a Lunatic Gods z Martina tiež nenechali gitary pokojne odpočívať. Obdobie 1995-2005 nebolo až tak hluché ako by sa mohlo zdať, ale to ešte nedorazili sociopatické networy ako napríklad Friendface.

No a práve po roku 2005 začína ten prvý prelom, ktorý čiastočne spustili aj niektoré dnes veľmi známe internetové služby. Tým že umožnili lepšie šírenie hudby menej známych kapiel k potenciálnym fanúšikom vyplnili priestor, ktorý tradičné médiá vyplniť nechceli. Druhá vlna kapiel (a nielen u nás) tak zrazu dostala podporu prostredníctvom internetu a vďaka tomu našli nových fanúšikov. Čas nakoniec ukázal že internet dokáže skoro úplne nahradiť médiá, ktoré sa musia klaňať licenčným radám, a že veľké kapely v snahe brániť svoje zisky naozaj neboli schopné držať krok s dobou (toľko ku kauze Napster VS Metallica). Aby som ale nezabudol, k značnému zlepšeniu podmienok pre rozvoj kvalitnej metalovej hudby prispela aj nemenovaná tvrdo-rocková ba až metalová relácia v našom éteri.

Tieto nové možnosti nielenže podporili už existujúce kapely, ktoré mohli začať lepšie propagovať svoju hudbu i koncerty, ale zároveň zlepšili podmienky pre vznik nových kapiel. A práve po roku 2005 začína tretia vlna, ktorú (aspoň z mojej perspektívy) charakterizuje hlavne návrat ku koreňom thrash-metalu. V Bratislave vznikli Catastrofy a Radiation, Anstratus v Banskej Bystrici, Ezkator v Zlatých Moravciach. Mno a všetky tieto kapely bojujú o priazeň v jednej a tej istej thrashovej aréne. Ale nieje všetko tak monotónne ako by sa mohlo zdať. Morna z Novej Dubnice zase loví v temno-melodických vodách blízkych Galadriel, a nesmiem zabudnúť ani na kapelu Interface.

Za posledných sedem rokov začali vznikať kapely ako huby po daždi a na úrodu niektorých z nich ešte trošku počkáme. Rozhodne sa ale nebojím že by som nemal o čom písať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Pánik potvrdil skvelú formu

Útočník získal v posledných šiestich zápasoch deväť bodov za päť gólov a štyri prihrávky.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?