Metalový Blog - Bez ohňa niet dymu

Autor: Miroslav Kocúr | 17.8.2014 o 13:57 | (upravené 17.8.2014 o 14:33) Karma článku: 4,91 | Prečítané:  1122x

I keď len letmo, mal som možnosť stretnúť sa s členmi vystupujúcich kapiel na Gothoome a pýtať sa ich o čom je ich hudba. Viac o festivale zajtra.

Násilie v umení nieje novým fenoménom. Jeho súčasťou je niekoľko tisícročí - stačí sa len pozrieť na Homérovu Iliadu a celý popis Trójskej vojny. Tak ako bolo prítomné v literatúre i básňach, tak bolo prítomné aj v hudbe. Mnoho stredovekých piesní oslavuje výhru v bitke. Mnohokrát sa autor inšpiroval tým čo videl a zažil. V čom je metal iný?

Spýtal som sa Petera Tägtgrena, speváka skupiny Hypocrisy naozaj hlúpu otázku. O čom sú vaše texty vo všeobecnosti? "O živote", odpovedal hudobník. Keď si potom jeho texty pozrie niekto s nedostatkom kontaktu so skutočným svetom, môže samozrejme ostať zdesený. Iného hudobníka som sa pýtal z čoho čerpá. Odpoveď bola že z života, zo spoločnosti, z jeho vlastných názorov.

Tak v čom je metal iný? Vlastne skoro v ničom.

Autori metalových skladieb majú potrebu povedať svetu nejakú správu, ktorú považujú za veľmi urgentnú. Táto hudba je často formou protestu proti tomu aký ľudia dokážu byť. Metal nikdy nevyzýva k násiliu, ale priamo ho kritizuje. Je jeho opakom, formou ktorú nieje možné ignorovať. Umožní vám počuť zvuk vojny, tisíce kilometrov od najvzdialenejšieho konfliktu. Umožní počuť ozveny minulosti.

O čo v skutočnosti ide ľuďom ktorý tvrdia že metal vyzýva k násiliu?

Bez ohňa niet dymu. Násilie, tragédie, zločiny - to je ten oheň. Hudba je len dym. Ozvena zla, ktoré človek spáchal. Tí čo sa snažia, aby táto hudba nebola počuť, sa snažia len rozptýliť dym - sebe ale aj iným zatvoriť oči a uši, ale oheň nechávajú horieť.

Kým ale horia mestá, umierajú ľudia a pácha sa zlo, dovtedy bude stále viac a viac dymu... A s tým nikto z nich nehodlá nič robiť. Je preto na mieste otázka prečo im to vyhovuje?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Pánik potvrdil skvelú formu

Útočník získal v posledných šiestich zápasoch deväť bodov za päť gólov a štyri prihrávky.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?